#Nevyžádané rady

„Nevyžádané rady: Nikdo si je nevyžádal, ale to neznamená, že se ti nebudou hodit. Každý běžec někde začínal, a já mám za sebou spoustu slepých uliček, ze kterých jsem se musel vracet. A že to někdy bolelo, nebo jsem vlezl do stejné uličky několikrát, než mi došlo, že na konci tu zeď hlavou nepřekonám. 😊

A protože chci, aby tvoje cesta k běhu byla o něco hladší, dal jsem dohromady pár tipů. Pro začátečníky, pokročilé i ty, co už toho mají v nohách hodně. Tak se rozhlédni, vyber si a běhej!

Logo nevyžádané rady

Nevyžádané rady pro začínající běžce.

  1. Neběhej proto, že „musíš“ – běhej, protože můžeš.
    Začni s lehkostí. Běhání je dar, ne povinnost. Nemusíš běhat na výkon, stačí si obout boty a vyběhnout na 10 minut. I malá aktivita se počítá. Každý krok venku je výhra. Věř mi že, pokud se stane běh tvojí součástí, doba kdy nebudeš moci, bude pro tebe jedna z nejtěžších.
  2. Zapomeň na tempo a kilometry.
    Tvoje jediné pravidlo: běhej pravidelně. Klidně jen 2x týdně na 20-30 minut. Cílem je vytvořit si zvyk a zabudovat běhání do života. Vzdálenosti, tempa, tepovka, počkají.
  3. Obuj se a vyjdi ven – to je polovina úspěchu.
    Nejtěžší je dostat se za dveře. Řekni si: „Běžím jen na 5 minut.“ Často zjistíš, že se ti nechce přestat. A i kdyby ne – 5 minut je pořád víc než nula.
  4. Dýchej nosem, ne pusou – to je tvé startovací tempo.
    Začátečníci mají tendenci běžet moc rychle. Jestli nemůžeš dýchat nosem, zpomal nebo přejdi do chůze. Nosní dýchání tě naučí běžet v pohodovém tempu a prodlouží dobu, po kterou vydržíš.
  5. Neboj se střídat běh a chůzi.
    Chůze není selhání. Střídání běhu a chůze ti pomůže vybudovat vytrvalost a snížit riziko zranění. Postupně zjistíš, že běžecké úseky se prodlužují samy od sebe. I já po deseti letech co běhám, přecházím v některých momentech do chůze, tak se za to nestyď.
  6. Najdi si trasy, kde ti bude dobře.
    Běhej tam, kde tě to baví – v lese, parku nebo kolem vody. Prostředí hraje velkou roli. Když tě trasa těší, snáz se k ní vrátíš.
  7. Hudba, podcast nebo ticho? Najdi, co tě baví.
    Pro někoho je to hudba, pro jiného klid přírody. Udělej z běhání čas pro sebe. Dobrý playlist nebo zajímavý podcast může být důvod, proč se těšit na další běh.
  8. Nepodceňuj boty, ale neřeš je hned.
    Kvalitní běžecké boty jsou důležité, ale na začátku si vystačíš s tím, co doma máš. Až si běhání oblíbíš, nové boty si zasloužíš jako odměnu. V případě že během trávíš víc jak 3 hodiny týdně, doporučuji mít dvoje běžecké boty, které budeš střídat.
  9. Běhej, kdy to vyhovuje tobě.
    Nemusíš běhat ráno, pokud jsi večerní typ. Najdi si čas, kdy se cítíš nejlíp. Běhání není další povinnost, ale způsob, jak si vyčistit hlavu.
  10. Úspěch se počítá na výběhy, ne na kilometry.
    Zapomeň na to, kolik uběhneš. Jediným cílem je jít ven a hýbat se. I krátký běh je výhra. Počítej úspěchy na počet výběhů – kilometry přijdou časem. Zapomeň na to se srovnávat s ostatními, můžeš se občas porovnat se svým minulým já.

cs_CZCzech