
„Běh je svoboda, relaxace a radost ze života. Ale stejně jako u všeho ostatního, i sem je potřeba se postupně dopracovat. Aby ses nezasekl hned na začátku, mám pro tebe čtvrtou radu.“
Začni s pokorou a v klidu
„Když začneš běhat, je snadné se dostat mimo svou komfortní zónu – píchání v boku, lapání po dechu a pocit, že běhání je jen dřina. Ale co kdybych ti řekl, že to jde jinak?
Klíčem je jednoduché pravidlo: Dýchej nosem. Dýchání nosem ti pomůže najít pohodové tempo, ve kterém můžeš běžet déle a s radostí.“
Chyba: Příliš rychlé tempo a dýchání pusou.
„Jedna z nejčastějších chyb začátečníků je běhání příliš rychle a dýchání pusou. Tělo je pak vystavené stresu, což vede k tomu, že se zadýcháš, vyčerpáš a myslíš si, že běhání není pro tebe.
Pravda je ale opačná – běžíš rychleji, než bys měl. Dýchání nosem je skvělý způsob, jak zpomalit, zklidnit se a dostat tělo do pohodového rytmu.“
Řešení: Dýchej nosem, ne pusou.
„Začni dýchat nosem. Možná ti to zpočátku bude připadat zvláštní nebo náročné, ale postupně zjistíš, že:
- Zpomaluješ tempo: Nosní dýchání tě automaticky udržuje v pohodové zóně.
- Zlepšuješ využití kyslíku: Dýchání nosem je efektivnější a pomáhá ti vydržet déle.
- Zklidňuješ mysl: Pomáhá snížit stres a udržet stabilní rytmus běhu.
Pamatuj, že není špatné přejít do chůze, pokud je to potřeba. Nosní dýchání tě naučí poslouchat svoje tělo.“
Praktické tipy, jak to převést do praxe.
- Začni při chůzi.
Trénuj nosní dýchání nejprve při chůzi, abys své tělo zvykl na nový rytmus.“ - Zpomal.
„Běhej v tempu, které ti umožní dýchat nosem. Pokud začneš lapal po dechu, zpomal nebo přejdi do chůze.“ - Najdi svůj rytmus.
„Nádech na dva kroky, výdech na dva kroky – nebo jiný rytmus, který ti sedí. Rytmus se může měnit, ale měl by být klidný a přirozený.“ - Buď trpělivý.
„Na začátku může být nosní dýchání těžké, ale nevzdávej to. Postupně si na to zvykneš a běhání se stane pohodovějším.“
Moje postřehy
„Celkově hlídání tempa byla pro mě v začátcích hodně složitá situace, a než jsem pochopil, že tempo okolních běžců není to moje, trvalo mi to pár let. Poté jsem začal hlídat své tempo běhu, a to byl velký posun. Jenže kopce mi v tom dělaly bordel, a bylo po správném tempu.
Přešel jsem na hlídání tepovky, ale s optickým senzorem to nebylo ono. Když jsem si pořídil hrudní pás, zjistil jsem, jak moc jsem musel zpomalit, abych běžel v aerobní zóně, a jak moc přidat, abych se dostal do diskomfortu. Ale pořád tu byla otázka dechu nosem.
Jsem silný alergik a dřív jsem si myslel, že nosní dýchání u mě nepřichází v úvahu. Každou takovou myšlenku jsem okamžitě zavrhl. Před dvěma lety jsme s manželkou narazili na videa Rostislava Václavka a jeho osvětu ohledně nosního dýchání. Začal jsem cvičit a dnes běhám celoročně s nosním (a jediným správným) dýcháním.
Pokud to zvládl alergik a paličák jako já, zvládneš to i ty. Nepotřebuješ drahé hodinky, hrudní pás ani složité plány – stačí začít dýchat nosem.“
Výzva na závěr
„Příště, až vyběhneš, zkus jednoduché pravidlo: dýchej nosem. Možná budeš muset zpomalit, ale to je v pořádku. Důležité je, aby ses cítil dobře a běhání tě bavilo.“
10 Nevyžádaných rad pro začínající běžce
- Neběhej proto, že „musíš“ – běhej, protože můžeš.
- Zapomeň na tempo a kilometry.
- Obuj se a vyjdi ven – to je polovina úspěchu.
- Dýchej nosem, ne pusou – to je tvé startovací tempo.
- Neboj se střídat běh a chůzi.
- Najdi si trasy, kde ti bude dobře.
- Hudba, podcast nebo ticho? Najdi, co tě baví.
- Nepodceňuj boty, ale neřeš je hned.
- Běhej, kdy to vyhovuje tobě.
- Úspěch se počítá na výběhy, ne na kilometry.
Napsat komentář