
„Běh je svoboda, relaxace a radost ze života. Ale stejně jako u všeho ostatního, i sem je potřeba se postupně dopracovat. Aby ses nezasekl hned na začátku, mám pro tebe druhou radu.“
Tvoje jediné pravidlo je pravidelnost
„Když začínáš běhat, je snadné se ztratit v číslech. Kolik jsem uběhl, jak rychle, jakou mám tepovku? Ale víš co? Na začátku tohle všechno můžeš pustit z hlavy.
Pravidelnost je to, co tě udrží v pohybu. Stačí ti jednoduchý plán: běhej dvakrát týdně 20–30 minut. Nemusíš nic víc řešit. Jakmile si vytvoříš zvyk, vše ostatní přijde samo.“
Chyba: Honba za čísly.
„Začátečníci často běhají příliš rychle nebo se snaží uběhnout co nejvíc kilometrů. Výsledkem bývá únava, frustrace nebo zranění.
Běhání není o tom, abys hned trhal rekordy. Je to o tom, abys z něj měl radost a cítil se dobře.“
Řešení: Zapomeň na tempo a kilometry.
„Tvoje jediné pravidlo zní: Běhej pravidelně.
Je úplně v pořádku začít dvakrát týdně na 20–30 minut. Nemusíš uběhnout žádnou magickou vzdálenost ani sledovat své tempo. Důležité je vytvořit si zvyk a zabudovat běhání do svého života. Všechno ostatní – kilometry, rychlost, dokonce i závody – můžeš nechat na později.“
Praktické tipy, jak to převést do praxe.
- Vytvoř si realistický plán.
„Naplánuj si dva až tři krátké výběhy týdně. Nesmíš běhat každý den. Dej si mezi běhy pauzu, aby se tělo zregenerovalo.“ - Zapomeň na čísla.
„Neřeš vzdálenosti, rychlosti ani tepovku. Tvým cílem je jít ven a hýbat se. Každý výběh je výhra.“ - Vnímej svoje tělo.
„Běhej v tempu, které je pro tebe pohodlné. Když se cítíš unavený, zpomal nebo přejdi do chůze. Poslouchej své tělo – ono ti řekne, co zvládne.“ - Užívej si běhání.
„Soustřeď se na to, jak se cítíš. Raduj se z pohybu, z čerstvého vzduchu, z okolní přírody a z času pro sebe. To je důvod, proč běháš.“
Můj začátek
„Moje začátky s běháním byly tak trochu výzva – chtěl jsem se za dva měsíce připravit na svůj první závod. Netušil jsem, co mě čeká, a dělal jsem všechno proto, abych to zvládl. Hltal jsem kilometry, porovnával se s ostatními, a to mi rozhodně nepomohlo.
Pamatuji si, jak jsem měl ze svého prvního závodu tolik strachu a nervů, které jsem si mohl ušetřit, kdybych se nesoustředil na čísla a výkony.
Proto i když máš před sebou jakoukoli výzvu, začni pomalu. Klidně střídej běh a chůzi.
Pokud potřebuješ plán, začni 2x týdně 30 minut. Například 3 minuty běhu a 3 minuty chůze. Až ti to nebude dělat problém, postupně prodlužuj čas běhu. Uvidíš, že vše přijde přirozeně.“
10 Nevyžádaných rad pro začínající běžce
- Neběhej proto, že „musíš“ – běhej, protože můžeš.
- Zapomeň na tempo a kilometry.
- Obuj se a vyjdi ven – to je polovina úspěchu.
- Dýchej nosem, ne pusou – to je tvé startovací tempo.
- Neboj se střídat běh a chůzi.
- Najdi si trasy, kde ti bude dobře.
- Hudba, podcast nebo ticho? Najdi, co tě baví.
- Nepodceňuj boty, ale neřeš je hned.
- Běhej, kdy to vyhovuje tobě.
- Úspěch se počítá na výběhy, ne na kilometry.
Napsat komentář